SPOR SAHA ÇİM HALI

Hibrit çim, sentetik ve doğal çimlerin kombine edilmesiyle oluşturulan bir sistemdir. Günümüzde stadyumların kapalı mimarisi, yetersiz hava akımı ve sahanın tamamının güneş ışığından yeteri kadar faydalanamamasından kaynaklı ortaya çıkan olumsuz koşullar, zeminlerin çok daha kolay bozulmasına neden olmaktadır. Hibrit sistem, doğal çim ile tesis edilen sahalarda yeniden yapıma, onarıma veya yoğun bakıma ihtiya&cce

dil; duyulması nedeniyle doğal çimi güçlendirmesi amacıyla geliştirilmiştir. Hibrit sistem monofilement ve fibrilleştirilmiş sentetik liflerle çim köklerini destekleyerek teknik açıdan mükemmel sahalar oluşturur ve olumsuz koşulları minimum seviyeye indirir. Hibrit sistem saha; FIFA standartlarına göre %100 doğal saha statüsündedir. Firmamız, hibrit sistem uygulamasını yurtdışındaki çözüm ortaklarıyla koordineli olarak gerçekleştirmektedir.

 Riva Türkiye Futbol Federasyonu Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisler’inde Türkiyede’ki ilk hibrit çim  futbol sahasının yapımına imza atarak Türk futbolunun hizmetine sunmuştur.

Sentetik lifler, köklerin derin ve köklü bir şekilde büyümesini sağlamak için geliştirilen, biyolojik olarak doğada dönüşebilen ve aynı zamanda dayanıklı malzemelerin bir karışımı olan, özel bir destek malzemesi üzerine yerleştirilir ve ve halı şeklinde zemine serilir. Bölgenin ekolojik yapısına uygun  ithal futbol çimi tohumları,  halı üzerine uygulanan özel  kum dolgu üzerine ekilir. Tohumlar,  kum alt tabakasına rahatça kök atarken sentetik lif köklerine tutunarak büyümektedir. Bu sayede dayanıklı ve sık dokulu %100 doğal bir  bir saha zemini elde edilir.

Sistem, drenaja destek sağlayarak çamurlu alanların oluşumunu ve su birikintilerini önlemek, yüzey tabakasının geçirgenliği ve oksijen akışını sağlayarak optimum koşulları sağlamak ve ideal hava-su toprak dengesini oluşturmak için tasarlanmıştır.

Yatay hibrit çim, sık kullanılan alanlarda düzlük ve stabilite açısından alanın güvenilirliğini arttırır ve bu sistemde yüzey sıkıştırma oranı neredeyse sıfırdır. Sporcuların uygulama sonrası güvenli bir şekilde oynamasına olanak verir. Sıçrama, sporcu-yüzey ve top-yüzey etkileşimi gibi teknik performansları optimum seviyelere ulaştırır.

Tohum ekme ve hazır rulo çim alternatifleri ile  uygulama yapılabilmektedir. Doğal çim köklerini  atarken, sentetik liflerin  özel makineler aracılığı ile  20 cm derinlikteki enjeksiyonu sayesinde kuvvetli bir dayanıklılık sağlanır. %100’ü doğal çimden oluşan saha sağlamlık ve performans konforunu bir arada sunar. Dikey olarak enjekte edilen sentetik lifler drenaj için de muhteşem bir destekleyicidir. Yıpranmaya karşı dayanıklılığı sayesinde tedavi ve bakım masraflarını azaltarak sürekli sağlıklı ve prestijli bir saha sunar.

 • Tüm hava koşullarına dayanıklıdır. 4 mevsim kullanım avantajı sağlar.
 • Dayanıklılığı sayesinde , standart doğal çim sahaya göre 3-4 kata kadar daha fazla oynama saati sunar.
 • Güçlü kökler sayesinde çim kopmaları görülmez.
 • Kendini yenileme hızı yüksektir.
 • Çamur birikintileri ve çim kopmaları olmaksızın her zaman yeşil ve dengeli bir saha sunar.
 • Bakım sürelerini ve masraflarını azaltır; bu sayede yatırımın en hızlı şekilde geri dönüşümünü sağlar.
 • Doğrudan stadyum alanına uygulanabilir. 45 gün içinde futbol oynamaya hazır hale gelir.
 • Sporcu için  optimum değerlerde zemin konforu sağlar. (Kayma, sürtünme, dönme vb.)
 • Küçük alanların daha hızlı ve daha etkin bir şekilde onarılması / değiştirilmesi imkanı sunar.
 • Uzun periyodda optimum koşulları sağlayarak alt tabakanın geçirgenliğini ve sağlıklı oksijen akışını garanti eder.
 • Drenaj sisteminin çalışmasını mükemmel şekilde destekler.
 • Kulüplerin imaj kaybını engeller.
 • Sahalarda etkinlik imkanı sağlayarak, kulüplere ek gelir imkanı sağlar.
 • Futbol günümüzde en çok oynanan sporlardan bir tanesidir. Futbol sahaları da bu oyunların oynanması için inşa edilmektedir. Profesyonel ve amatör olmak üzere 2 futbol sahası çeşidi vardır. Amatör sahalar genellikle antrenmanlar için kullanılır.
 • Futbol Sahası Zemininde Hangi Ürün Kullanılmaktadır  saha  için suni çim, doğal çim ve hibrit çimi kullanılabilir. Bunları sırası ile açıklayacak olursak:

  Suni çim: hammaddesi petrol olan, doğal çime alternatif olarak üretilmiş birçok yaşam alanında kullanılabilen çimlerdir. Peyzaj, spor zeminler ve dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır.

  Doğal Çim: Profesyonel sahalarda kullanılmaktadır. Bakımı oldukça zahmetli olduğu için alternatifi olan hibrit ve suni çime doğru bir geçiş söz konusudur.

 • Suni çim ve Doğal Çim Arasındaki Fark Vardır?

  Suni çim ve doğal çim arasında elbette fark vardır. Doğal çimde oyun konforu yüksektir. Bu sebeple profesyonel sahalarda tercih edilir. Suni çimin birçok avantajı bulunması onun tercih edilmesine neden olmaktadır.

 • Suni çimin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:
 • Uzun süre üzerinde oyun oynanabilir.
 • Ek bakım maliyetleri gerektirmez. Biçme, gübreleme, sulama gibi ek bakım masrafları yapmanıza gerek kalmaz.
 • Üzerinde çok sayıda oyun oynayabilirsiniz. Doğal çim ile yapılan sahalarda üzerinde hafta 1 oyun oynanabilir iken suni çim sahalarda gün için de ortalama 3-4 oyun oyna bilmektedir.
 • Futbol Sahası Yapımı Kaç Gün Sürer?

  Futbol sahası yapımı için net bir süre vermek doğru değildir. Hazır bir proje var ise 1-2 ay aralığında sahanız hazırlanabilir. Doğal çim sahalarda bu süre uzayabilir. Burada önemli olan çimlerin uzama süresidir.

  Suni çim sahalarda ise anlaştığınız suni çim üreticisinin ürünü dokuma ve sevk etme süresi önem arz etmektedir. Amatör ve profesyonel futbol sahası yapımı ortalama 30-60 gün arası sürmektedir.

  Futbol Sahası Maliyeti Nedir?

  Futbol sahası maliyeti için bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. Sahanın toplam m2’si en önemli belirleyici olsa da, arazi, lokasyon, kullanılan zemin ürünü de ciddi anlamda fiyatı değiştirilmektedir.

  Futbol Sahası m2 Fiyatları Nelerdir?

  Futbol sahası m2 fiyatları özellikle kullanılacak zemine göre değişkenlik gösterir.  Hangi zemin ürününü kullandığınız, sahayı hangi lokasyona yaptırdığınız fiyatı değiştiren dolaylı yoldan futbol sahası m2 fiyatlarını değiştiren etmenlerdir. M2 fiyatı hesaplamak için öncelikle bir projeye sahip olmanız ve bu proje için teklif almanız gerekmektedir.

  Futbol Sahası ve Halı Saha Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Halı saha yapımı ile  profesyonel futbol sahasının yapımı aynıdır. Bazen zeminleri farklı olabilmektedir. Profesyonel futbol sahaları halı sahalara göre büyük olan ve profesyonel amaçlı olarak kullanılan sahalardır. İkisinde de yapım aşamaları aynıdır. Farklı aşamalardan geçerek

 • www.cimhali.com

 •  

DEVAMINI OKU ...
Ürünlerimiz Ve Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın!